Co powinieneś wiedzieć o szafach, nim je zamówisz ?

Szafa – mebel wolno stojący lub zabudowany we wnęce ściany, zamykany drzwiami, w użyciu do przechowywania przeróżnych obiektów, takich jak ubrania, książki czy naczynia. Najczęstszym wyposażeniem szafy są: półki, drąg do wieszania ubrań na wieszakach, szuflady, zwierciadło, wieszak na paski, krawaty itd.

Szafa to mebel o konstrukcji skrzyniowej, w relacji od miar jedno bądź wieloczęściowy, dodatkowo prawdopodobnie być wyposażony w szuflady i lustra. Znajduje zastosowanie w sypialni oraz przedpokoju. Szafa garderobiana to jeden z najważniejszych, bez owijania w bawełnę strategicznych artykułów w każdym domu czy mieszkaniu. Producenci mebli gotowych oferują bardzo ciekawie zaplanowane szafy, jednak mebel standardowy pod żadnym pozorem nie przyjmie na wykorzystanie przestrzeni tak jak zabudowa wykonana na wymiar. Jak pokazuje analiza wyników wyszukiwania np. frazy szafy na wymiar Warszawa, w dużych miastach szczególnie popularny jest trend decydowania się na szafy na wymiar. Najczęściej wyszukiwane frazy to nie tylko meble na wymiar Warszawa, ale również Poznań czy Wrocław).

Projektując środek zabudowy pożądane byłoby przemyśleć, jakiego rodzaju ubrania, dodatki i akcesoria będą w niej chronione. Z pomocą może przyjść np. www.emmi.pl choć to z pewnością nie jedyne użyteczne źródło, które znacznie przyśpieszy i ułatwi Twój wybór. Przez wzgląd specjalnym wieszakom, drągom i organizatorom dedykowanym fizycznym cząstkom garderoby znacznie łatwiej utrzymać porządek. Kosze na buty a bieliznę zapewnią niezbędny przepływ powietrza a właściwą segregację. Blisko wysokich zabudowach niezbędnym akcesorium jest zwykle pantograf – drążek ze szczególnym uchwytem umożliwiający łatwy dostęp aż do wysoko powieszonych ubrań. Osobne wieszaki na spodnie i rzemienie pomogą zdefiniować przeznaczenie przestrzeni.

poddasze

Autor: INDECO
Źródło: INDECO

Fronty przesuwne są bardzo lubiane i konkretne Dopuszczają na otwarcie wnętrza mebla bez zabierania przestrzeni wokół szafy, a także przynoszą komfortowy i nieogarniony dostęp do jej środka.

Są doskonałym rozwiązaniem dla wnętrz, w których w bliskiej odległości od czasu szafy odnajdują się inne obiekty – fronty przy rozpakowywaniu nie będą z nimi kolidować. Należy jednak pamiętać, że platforma przesuwny zabiera sporo miejsca (zwykle od chwili 8 do 10cm).

Drzwi rozwierane mają grubość jedynie samych płyt frontowych, są zatem dobrym wyjściem blisko płytkich meblach. Niejakim z elementów szafy jest półka. Półka – pozioma płaszczyzna umieszczona w szafie, przymocowana do granicy lub pod stołem azaliż stolikiem
dawana aż do umieszczania na niej różnego sposobu przedmiotów takich jak książki, naczynia, czy ubrania.